POP Standlar ve POP Stand Türleri nelerdir ?

Örümcek stand olarak da bilinen POP Standlar, reklam ajanslarında ve sektörlerinde kolay kurulumları ile bilinen, en fazla tercih edilen ürünlerdendir.

Tanıtımı yapılan ürünün yanına yerleştirilen pazarlama metaryeli veya reklamıdır. Bu öğeler genellikle ödeme alanında ya da satın alma kararlarının verildiği yerde bulunur. Müşterileri mağazalara çekmek için tasarlanan pazarlama kampanyalarının aksine, POP gösterimleri dikkatleri belirli markalara veya özel tekliflere çekerek müşterilerin mağaza içi deneyimine odaklanır. Lansman, tanıtım, ürün sunumları, kongreler ve brandit çalışmaları gibi pek çok amaç ile kullanılmaktadır. Görselliği ile en güzel şekilde amaca ulaşan şekilde hizmet etmektedir.

Örümcek stand bizim ülkemizde kullanılan adıdır. Mekanizmalarının örümcek ağı şeklinde açılarak kurulmasından dolayı bu adı almıştır. Avrupa’da ise POP UP, POP UP Stand, Fabric Stand gibi alanın geniş olmasından dolayı bu isimleri kullanmaktadırlar. POP Standlar kullanılması ve taşıması kolay olduğundan dolayı çok sık tercih edilmektedir. Nakliyesi ve kurulumu da oldukça rahattır. İçerisinde bulunan kurulum şeması ile dilediğiniz gibi kendi başınıza yardım almadan kurulumları gerçekleştirerek sunumlara geçebilirsiniz.

Mekanizması alüminyum kare veya oval profillerden oluşuyor. Taşıma çantasına ise hardcase denilmektedir. Üretiminde kullanılan malzemeler geri dönüştürülebilir olduğundan dolayı doğa dostudur. POP Standların kullanım kolaylıkları, taşınılabilirliği ve sürdürülebilirliği gibi avantajlarını göz önünde bulundurduğunuz zaman maddi ve manevi anlamlarda avantaj sağlamaktadırlar. Bu ürünlerin bir diğer çarpıcı özelliği ise opsiyoneldir. Talebinize göre ölçü ve şekilde değişiklik gösterilebilir.

Neden POP Stand Kullanmalısınız?

Müşterileri belirli ürünlere odaklamayı ve onları oradan satın almaya ikna etmek için kullanmalısınız. Stand ekranları, ürünleriniz için ek bir alan, ikincil bir ekran oluşturma avantajlarına sahiptir. Bir POP Standın nihai amacı, tüketicilerin dikkatini çekmek ve sepet boyutlarını arttırırken alışveriş deneyimlerini de iyileştirmektir.

POP Standlar ve POP Stand Türleri nelerdir?

Tüm ayrıntıları ile POP Standlar, tedarik firmaların mağaza ve dükkânlarında bulunmaktadır. POP Standların da en güçlü unsurlarından bir tanesi tabeladır. Yapılan bazı araştırmalara göre de tabelalı standlarda bulunan ürünlerin, tabelasız stantlardaki ürünlerden %20 oranında daha az satıldığı ortaya koyulmuştur. Bir ürün teşhir standının en büyük parçası olarak tabelalar, bulunan ürünlere dikkat çekmektedir ve müşteriler de tabelayı fark ettiği zaman satın alma eğiliminde bulunurlar.

POP Standlarda yer alan tabelalar, asma tabela ya da posterler şeklinde olabilmektedir veya mağaza raflarına monte edilebilme özelliğine sahiptir. Görsel tabelalar, müşteriye müdahale etmediği ve rahatsız etmediği takdirde, yeni bir ürüne veya satışa çıkan ürüne karşı dikkat çekmek için harika bir yöntemdir.

AFİŞ STAND1-Afiş Standları

Afiş standları, markaların ürünlerini tanıtmak veya bir promosyonu duyurmak için mağazanın her yerine yerleştirebilecekleri bağımsız tabelalardır. Afiş standları ucuzdur ve alışveriş yapanların dikkatini en etkili şekilde çeker. Bir afiş standı oluştururken, her zaman daha sade olanın daha ilgi duyulacağını unutmamalısınız. Müşteriyi bunaltmamak için çok fazla renk kullanmaktan veya müşterinin okumaya istekli olacağından, fazla yazılı bilgilerden kaçının. Afiş standlarının nerede bulunabileceğine dair grafiğin içerisine bir mesaj ekleyebilirsiniz.


VİTRİN BASKI2-Vitrinler

Perakende vitrinler, her tarafı cam ya da şeffaf plastik ile kapatılmış bağımsız ekran türüdür. Ürünlere erişmek için, alışveriş yapanların bir mağaza görevlisiyle konuşarak ürünü kılıftan kendileri için almaları gerekebilir. Diğer zamanlarda ise kasa dekoratif bir amaca hizmet ediyorsa, alışveriş yapanlar ürünü kendi ev rafında bulabilir. Güvenlikleri dolayısı ile üst düzey ürünler genellikle bu ekranlara gireceklerdir.

Markalar ürünlerini geleneksel olmayan bir şekilde sergileyerek benzersiz kasalar tasarlayabilirler. Örneğin parfüm satıyorsanız, ürününüzün kokusunu temsil eden nesnelere dâhil olmak, müşteriye aynı anda hem çekici hem de bilgilendirici bir estetik sunacaktır.


3-Bağımsız StandlarBAGIMSIZ STAND (2)

Bağımsız standlar, 360 derece ile etkileşime geçebilmeleri açısından çöp bidonuna benzerler. Bununla beraber, görünüş olarak çöp kutularından daha gelişmiştir ve genellikle raflarda ya da kancalarda biraz daha görseli büyük ürünleri düzgün bir şekilde sergilerler. Çöp bidonları gibi bağımsız standlar da genellikle kartondan yapılır. Bundan dolayı dikkat çekici şekiller ya da tasarımlarla denemeler yapmak için harika bir fırsattır.


gondol-64-Gondol Stand

Gondol Standlar, bir mağazanın daha büyük, daha açık alanlarında bulunan iki taraflı, bağımsız raf ünitelerdir. Farklı boyutlardaki ürünleri barındıracak bir şekilde dizayn edilen ayarlanabilir rafları bulunmaktadır. Markaların ürünlerini grafikler ve çekici renk şemaları ile tanıtma seçenekleri vardır.


5-Masa Üstü StandlarActivex_Display_06 copy

Bazen kasa unsuru olarak görev yapıyor olmasından dolayı işlevseldir. Perakendeciler genel olarak, tüketicilerin satış yardımlarını bekledikleri zaman, dürtüsel anlamda satın almaya karar verdikleri düşük fiyatlı ürünleri sergilemek amaçlı kullanırlar. Yeni çıkan bir ürünlerin tanıtımını ve satışını gerçekleştirmek için kasa önü standları da idealdir.

Bu standların ilgi çekici ve ilginç olmaları gerekmektedir. Ayrıca personelin ve müşteri arasındaki görüş hattını engellememesi için gerekli alanlar yükseklikler hesaplanarak standlar kullanılmalıdır.

POP Standların perakende noktalarına olan faydalarından söz edecek olursak;

  • Müşterilerin satın alma kararlarında oldukça etkilidir.
  • Ürünlerin satış potansiyelini arttırarak tüketicilerin satın alma dürtüsünü uyandırır.
  • İyi görünen bir POP Standlar markalarınızı bütünler ve tutarlı marka imajı yaratmanıza yardımcı olabilir.
  • Hedef kitlelerinizin beklentilerini göz önünde bulundurarak, ürünlerinize çekmek ve markanız hakkında olumlu düşüncelere yer açmak için POP Stand tasarımlarınızın büyük bir etkisi olacaktır.
  • Standın üzerinde yer alan görsel çalışmalar ürünlerinizi vurgulayabilmek için oldukça önemli bir fırsattır. Ürünlerinizin farklı alanlarının sunduğu faydaları müşterilerinize daha kolay sunabilir ve aktarabilirsiniz.