Depo Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Depo Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hammadde ve ürünlerin saklanması için kullanılan büyük alan veya ambarlara depo denir. Depolar gelişen teknoloji ile birlikte ürün tedarik sürecinin yönetilmesine destek sağlayan en önemli unsurlardan birisi haline gelmiştir.

Depo genellikle üretim yerleri ve satış işletmelerinde bulunur ve doğru yönetildiği takdirde tedarik sürecinde çıkabilecek sorunlar büyük ölçüde engellenebilir. Bu nedenle deponun verimli bir şekilde kullanılmasına olanak sağlayan etkin depo yönetimi karşımıza çıkmaktadır. Peki depo yönetimi nedir, nasıl yapılır?

Lojistik Depo Yönetimi Nedir?

Lojistik faaliyetler içerisinde en büyük öneme sahip alanlardan birisi depo yönetimidir. Bir depoda satış noktalarına ürünlerin zamanında ulaştırılması, stok ve sipariş hazırlama doğruluk oranlarının yüksek tutulması oldukça önemlidir. Diğer yandan bu unsurlar lojistik ve dolayısıyla ürün maliyetinin düşürülmesini sağlar. Bu konular “Depo yönetimi nedir?” sorusunun cevabına dahildir, çünkü bunların hepsi ancak etkin bir lojistik ve depo yönetimi ile mümkündür.

Depo Yönetim Sistemi Nedir?

Bir üretim yerinde veya bir satış firmasında ürünlerin depoya kabulü ve depodan çıkışı arasındaki tüm işlemler depo yönetim sistemi aracılığıyla yönetilir. Depo yönetim sistemi konuları arasında olan işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ürünlerin üretimi,
 • Ürünlerin depoya kabulü,
 • Deponun yönetimi,
 • Ürünlerin sayımı,
 • Nakliye,
 • Kutu ya da paletin yönetimi.

Etkili depo yönetimi yukarıda bulunan süreçlerin profesyonel bir şekilde yönetilmesine olanak sağlar.

Depo Yönetimi Nasıl Yapılır?

depo-yonetimi-nasil-yapilir

Depo yönetimi nedir?” sorusunun cevabını öğrendikten sonra merak edilen diğer konu ise depo yönetiminin nasıl yapıldığıdır. Her işletmenin kendi bulunduğu sektöre ve konuma göre kendisine özgü bir depo yönetim tekniği vardır. Aynı zamanda her işletme için geçerli ortak depo yönetim teknikleri mevcuttur. Bu teknikler sayesinde deponuzu etkili bir şekilde yönetebilir, firmanızın verimini arttırabilirsiniz. İşte doğru depo yönetimi için dikkat edilmesi gerekenler:

 • Doğru stok seviyesi: Depoda ihtiyaçtan fazla stok bulundurmak yer işgaline neden olacağı gibi maliyeti de arttırır. İhtiyaçtan az stok bulundurmak ise siparişleri teslim etmede sıkıntılar yaşamanıza neden olur. Bu nedenle işletmeniz için gereken stok miktarını belirlemeli ve bu miktarda stok bulundurmalısınız.
 • Dönemsel değişiklikler: Belirli dönemlerde meydana gelen talep artışlarını ve azalışlarını iyi takip etmelisiniz. Buna göre stok durumunuzu güncellerseniz yaşanacak talep artışlarına zamanında yanıt vermeniz kolaylaşır
 • Stok kaydı tutulması: Depoya gelen ve depodan her çıkan ürünü kayıt altına almak stok durumunu hızlı ve hatasız bir şekilde görmenizi sağlar. Bu sonuçlara göre stoklama, lojistik, satış gibi işlemlerinizi daha planlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu kayıtların insan eliyle tutulması çeşitli hatalara neden olabilir. Bu nedenle otomasyon uygulaması ile depo ve stok yönetimi programlarından faydalanabilirsiniz.

Yukarıda bulunan tekniklere dikkat edildiği takdirde depo yönetimi ile ilgili bir sorun henüz çıkmadan çözülme kavuşturulmuş olacaktır. Bu teknikleri uygulayarak başarılı bir şekilde deponuzu yönetebilirsiniz.

Depo Düzeni Nasıl Olmalıdır?

depo-duzeni-nasil-olmalı

“Depo yönetimi nedir ve nasıl yapılır?” sorularını cevapladıktan sonra, akla ilk olarak depo düzeni konusu gelmektedir. Depo yönetiminde depo düzeni, depo tasarımı ve stok yönetimi oldukça önemli bir noktada bulunmaktadır. Mevcut depo alanınızı en verimli şekilde kullanabilmek için depo ve raf düzeninizi sık sık gözden geçirmelisiniz. Bu sırada dikkat etmeniz gereken iki önemli unsur bulunmaktadır:

 • Envanteriniz için yeterli depo alanının kontrolü
 • Personelin rahat bir şekilde çalışabileceği boş alan kontrolü

Bu iki unsura dikkat ettikten sonra geriye ürünleri işletme tarzına ve çalışma şekline göre yerleştirmek olacaktır. Örneğin daha sık kullanılan ya da daha erken kullanılacak olan ürünlerin kolay ulaşılabilir olması zamandan ve iş yükünden tasarruf sağlayacaktır. Eğer depo düzeninde veya alanında sıkıntılar yaşıyorsanız profesyonel ekibi ile lojistik ve depolama hizmetleri sunan Liva Nakliyat’tan yardım alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Depolama Süreci Nasıl Başlar?

Depolama süreci, malların kabulü aşamasıyla başlar. Ancak lojistik sektöründe depolama süreci beş aşamada ele alınır: Mal kabulü, alınan malların depo alanına taşınması, malların nizami istiflenmesi, siparişlerin alınması ve sipariş edilen malların depodan sevkiyatı.

Depoda Mal Kabul İşlemi Nasıl Yapılır?

Depo yönetim sisteminin koordineli bir şekilde işleyebilmesi adına depoya gelen malların etiketlenmesi gerekir. Bu işlem, malların depoya kabul edilmesiyle başlar. Kabul sürecinde barkoda sahip olan mallar bu sürece tabi tutulmaz.

Depo Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde kullanılan ve geniş bir hizmet alanına sahip olan depo çeşitleri şunlardır: Açık hava deposu, kapalı depolar, antrepo, soğuk hava deposu ve otomatik depolardır.

Depo Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır? – Liva Nakliyat

Meta Desc: Lojistik sektörünün temel bir sorusu olan "Depo yönetimi nedir?" konusunu hem geleneksel hem de modern bir perspektifte inceledik.