E-Ticaret Lojistiği Nedir? | E-Ticaret Lojistik Faaliyetleri Nelerdir ?

E-Ticaret Lojistiği Nedir ?

E-ticaret lojistiğinden bahsetmeden önce sizlere e-ticaret hakkında kısa bilgi sunacağız. Teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte ticaret de çeşitli web siteleri aracılığıyla gerçekleşmeye başladı. Bu gelişmeyle beraber alış-verişler internet siparişi üzerinden yapılıyor ,bu sayede satıcı ve alıcı arasında büyük bir ticaret ağı oluşuyor.Biz internet aracılığıyla yapılan bu ticaret ağına en kapsamlı şekilde e-ticaret diyoruz .

E-ticaret lojistiği ise e-ticaret olaylarını yöneten , sipariş verilen ürünün teslimatının hesaplanan günde hızlı bir şekilde yapılması ,siparişin özenli paketlenmesini, iade işlemlerinin eksiksiz yapılmasını, depoların düzenli yönetimini ve en önemlisi bu ticaret ağını gerçekleştiren web sitesinin güncel ,eksiksiz ve bütün müşteri ihtiyacını karşılayan yapıda olmasıdır. Kısacası e-ticaret lojistiği normal kullandığımız lojistiğin e-ticaret ağındaki halidir.

Normal ticaret lojistiğinde internet kullanılmazken e-ticaret lojistiğinde internet kullanılır ve bütün alım-satım işlemleri bu şekilde gerçekleşir. Satıcı ürünlerine uygun bir web sitesi geliştirir , ürünlerini bu web sitesinde pazarlar ve alıcıda bu web sitesi üzerinden beğendiği ürünü sipariş aracılığıyla temin eder. E-ticaret lojistiğinde kısaca işler bu şekilde yürütülür.

E-ticaret lojistiğinin faydalarından bahsetmek gerekirse ; normal lojistiğe göre çok daha fazla kitleye sahiptir ve bunun nedeni internet kullanımının artmasıyla beraber en uzak yerlerden bile müşteriye sahip olurlar.


LOJİSTİKTE DEPOLAMA NEDİRE-Ticaret Lojistik Faaliyetleri Nelerdir?

E-ticaret lojistik faaliyetlerinin amacı satış kalitesini yükseltmek ve ürünü alıcıya kusursuz bir şekilde teslim etmektir. E-ticaret lojistik faaliyetleri hem sistemin daha hızlı işlemesine hem de daha planlı bir ticaret ağı oluşturur. Gelelim e-ticaret lojistik faaliyetlerine bu faaliyetler:


Depo İdaresiabstract-blur-furniture-decoration-warehouse-store_74190-6648

Ürünlerin doğru koşullarda depolanması çok önemlidir. Depodaki rafların belirli bir kategori ve düzende olması gerekir bu düzen müşterinin sipariş vermesi sonucunda satış görevlilerinin ürünü hızlı bir şekilde bulmasını kolaylaştırır.


paketlemeÜrün Paketleme Yönetimi

Ürün paketleme siparişin alımı sonucunda ürünün kargo için paketlenmesi işlemidir. Bu işlemin düzgün yapılmaması sonucunda birçok sorun ortaya çıkar ve firma büyük oranda zarar görür. Bu yüzden paketleme işlemi çok dikkatli yapılmalı alıcı tarafından istenilen ürünün aynı ebat ve renklerde olması gerekir. Paketleme yapılırken ürünün zarar görmeyeceği şekilde yapılması da oldukça önemlidir. Bu konuda müşteri memnuniyeti çok önemli olduğu için bu süreç kusursuz işlemelidir.


Teslimatman-hand-accepting-delivery-boxes-from-deliveryman-courier-servi

Teslimat, ürün paketlendikten sonra ürünü alıcıya ulaştırma işlemidir. Bu işlemin hem hızlı hem de sorunsuz yapılması oldukça önemlidir. Müşterilerin en sık şikayette bulunduğu teslimat işlemi firmanın büyük bir kitle kaybetmesine sebep olabileceği gibi aynı zamanda hızlı ve kaliteli bir teslimat sayesinde bir çok müşteriye de sahip olabilir. Bu yüzden teslimat işleminin güvenilir ve hızlı olması gerekmektedir.


woman-giving-online-signature-deliveryman_23-2147767672İade Talebinin Yürütülmesi

Satışa sunulan ürünler kimi zaman alıcı tarafından beğenilmeyebilir ya da ürün gerekli standartları karşılamamış olabilir. Bu yüzden satış firmaları iade taleplerini kabul etmeli ve en kısa sürede gerekli işlemler yapılmalı, sorunlu ürünler varsa eğer defolu ürün bölümüne konulmalıdır.


Web Sitesinin Güncel Olmasıbusinessman-indicates-points-route-supply-delivery-goods-distrib

E -ticaret ağında satışlar internet aracılığıyla yapıldığı için firmanın ürünlerine yakışır bir şekilde web sitesi oluşturması gerekir. Bu web sitesini ürün almak isteyen alıcılar sürekli takip edeceği için sitenin güncel olması gerekmektedir. Bir ürünün stokta var olup olmadığı sürekli güncellenmeli ve alıcılar bu konuda bilgilendirilmelidir.


choice-warehouse-composition_98292-7441E-Ticaret Lojistik Prensipleri

E- ticaret gerekli prensipler doğrultusunda çalıştıkça büyük bir başarı elde eder. E-ticaret lojistiği de bu duruma paraleldir ve belirli prensipler sonucunda büyük bir ilgi ve başarı elde eder. Bu prensipler genel hatlarıyla:

Standart Olma: Ürünler belirli standartlar halinde olmalı, gerekli koşulları sağlamalı bu sayede hem daha ekonomik hem de daha hızlı bir hizmet sağlanacaktır.

Yeterli Ürün Varlığı: Ürünler depoda belirli miktarlarda olmalı depoda fazla ürün kesinlikle stok yapılmamalıdır. Bunun önüne geçmek için ürünler belirli sayıda depoda bulundurulmalı ve bu sayıya göre ürün hizmeti yapılmalıdır.

Güncel Olma: Zaman zaman ürünlerde değişiklik ve ilerleme meydana gelir bu sebepten dolayı ürünler gündeme ayak uyduracak şekilde belirlenmelidir.

Takip Edebilme Özelliği: Siparişinin konumunu sürekli merak eden alıcılar için kargosunun nerede olduğunu ve ne zaman teslim alabileceği konusunda gerekli bilgilendirmelerin yapılması gerekir

Bu prensiplerin doğru uygulanması durumunda müşteri memnuniyeti kazanılır ve daha çok alıcıya sahip olunur bu sayede bol kazanç sağlamış olur ve oldukça ilgi gören bir çalışma yapmış olursunuz.