Ofis taşıma Nedir ? | Ofis Taşıma Fiyatları Nasıl Belirlenir ?

Liva Nakliyat bünyesinde 2016 yılından bu yana tüm nakliye ve lojistikte olduğu gibi ofis taşıma alanında da titizlik ve özveri ile çalışmaktayız. Ofislerinizin sizlerin vitrini olduğu bilinci ile yaptığımız tüm ofis taşımacılık işlerinde özenli ambalajlama, hassas taşıma ve uygun fiyatlar müşterilerimizin yanında yer almaktayız.

Firmamızın hizmeti dahilinde olan nakliyeciliğin her alanında olduğu gibi ofis taşımacılığında da plan, anlaşma, tarihlere sadakat ve titiz, hassas çalışma önceliklerimizdendir. Uzman kadromuzun ve teknolojik, modern ekipmanlarımızın iş birliği ile paydaşlarımızın önüne geçmekteyiz. Firmamız her nakliye işinde kurumsallığı ve disiplinli çalışmayı elden bırakmadan müşteri ihtiyaç ve istekleri için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.


ofis taşıma 10Ofis Taşımada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Ofis taşıma firmamız için sıradan bir nakliyecilik işinden oldukça farklıdır. Ofislerinizin iş hayatınızın yüzü olduğunu düşünecek olursak yeni bir ofise geçiş aşamasında yaratmış olduğunuz imajında değişmemesi gerekmektedir. Bu sebeple firmamız ofis taşımacılık için belirlediği bazı kriterler ve aşamalara göre bu işlemi yapmaktadır. Ofis taşıma aşamaları;


  • İstanbul’da taşımacılığı yapılacak olan ofis ekipmanları ile kullanılan eşyalar belirlenir.
  • Belirlenen ofis ekipmanlarında ve diğer eşyalarda numaralandırma, isimlendirme ve hasar tespiti yapılır. Böylece yeni ofiste yerleştirme düzeni için avantaj sağlanırken ilerleyen aşamalar garanti altına alınır.
  • Ofis taşıma işlemlerinde kırılma, çizilme ve çarpmayı önlemek için üst düzey paketleme yapılır. Özellikle teknolojik cihazlarda köpük ve benzeri materyaller ile yüksek koruma sağlanır.
  • Firmamız anlaşılan gün ve saatlere sadık kalarak nakliye günü uzman ekibimiz ve modern ekipmanlarımız ile adresinize gelir.
  • Paketlenen ve kategorilendirilmiş olan eşyaların/ekipmanların taşınması için oluşturulan plana göre uygun araç seçimi yapılır ve ardından yine belirlenen plan dahilinde eşyalar titiz bir çalışma ile araçlara yerleştirilir.
  • Yeni ofis adresine nakliyesi gerçekleşen eşyalar daha önceden yapılan sınıflandırmaya uygun olarak taşıması yapılır.

Çoklu çalışana sahip firmalar için bu sınıflandırma her çalışan için ayrı ayrı yapılır ve yeni adrese geçen ekipmanlarda yine çalışanlara özgü olan bölgelere taşınır. Böylece adres değişikliği yapan ofislerde, bürolarda veya şirketlerde yeni düzenin sağlanması firmamız sayesinde oldukça hızlı olmaktadır.


Ofis Taşıma Fiyatları Nasıl Belirlenir?

ofis taşıma 11

Nakliyecilikte müşterilerin en çok yaşadığı sıkıntılardan biri her türlü taşıma işleminin sonunda anlaşılan fiyatların değişiyor olmasıdır. Bunun başlıca sebebi taşınacak eşya kapasitesi hakkında net bilgilerin paylaşılmamasıdır.

Liva nakliyat olarak firma bünyemizde taşınması talep edilen ofisler için web sitemiz üzerinden veya irtibat adreslerimiz üzerinden bizlerle iletişime geçen müşterilerimiz ile gerekli bilgiler sonrasında verdiğimiz net fiyatta anlaşma sağlarız ve taşımacılığın başlangıcından sonuna kadar anlaşılan her konuda sadakat gösteririz.

Buna ek olarak ofis taşımada fiyatlandırmayı nakliye olunacak ofisler arasında ki mesafe ve taşınacak eşyaların büyüklüğü ayrıca miktarı etkilemektedir.

Firmamız aracılığıyla yapacağınızİstanbul ofis taşıma işlemlerinizde oluşturduğumuz planlama sayesinde net bilgiye, güvenilir ve sabit fiyatlandırmaya ayrıca eşyalarınızda sağlam taşıma garantisine sahip olabilirsiniz.


ofis taşıma 12İstanbul’da Ofis Taşımacılığı İçin Doğru Adres;

Liva Nakliyat olarak sizleri anlayan ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda hizmet üretmeye devam eden bir firma olmaktan gurur duyuyor ve bu güzergahta ilerlemeye devam ediyoruz. Sizler de bu dostane olduğu kadar aynı zamanda profesyonel ofis taşımacılığı ve diğer nakliye, lojistik hizmetlerimizden yararlanmak, ihtiyacınız olan taşımacılık hakkında bilgi sahibi olmak için web sitemiz üzerinden veya irtibat numaralarımızdan bizlere ulaşabilir veya Kağıthane’de yer alan adresimizde firmamızı ziyaret edebilirsiniz.


Ofis taşıma işlemi sonrasında adres değişikliğinizi gerekli kurumlar, kargo şirketleri ve müşterileriniz ile paylaşmayı unutmayınız.